QHT-lər BMT Təhlükəsizlik Şurasına müraciət ediblər

Terror dövləti olan Ermənistanın durdurulması və cəzalandırılması tələbi ilə Azərbaycan QHT-ləri BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin Baş katibi Antoniyo Quttereşə müraciət ünvanlayıb.
 
Müraciətdə deyilir:
 
"Məlumat üçün bildiririk ki, 17 oktyabr gecə saat 01 radələrində Ermənistan növbəti dəfə Azərbaycanın ikinci ən böyüş şəhəri olan Gəncəyə, mülki əhalinin sıx yaşadığı məhəlləyə SCUD/Elbrus ballistic raketlə hücum etmiş və nəticədə 13 nəfər ölmüş, 40-dan çox yaralanmışdır. Ölən və yaralananlar arasında azyaşlı uşaqlar və qadınlar və yaşlılar da var.
 
Son iki həftədə artıq üşüncü dəfədir ki, Gəncə şəhəri Ermənistan tərəfindən şiddətli raket hücumuna məruz qalır və indiyi kimi bu hücumlar nəticəsində 27 nəfər mülki şəxs ölmüş 100-dən çox yaralanmışdır.
 
Ermənistan hərbi və siyasi rəhbərliyinin münaqişə zonasından çox uzaqda yerləşən və heç bir hərbi zərurət olmadan 500 minlik Gəncə şəhərini bombalaması, qəsdən və məqsədyönlü şəkildə böyük dağıdıcı gücə malik SCUD kimi raketlərdən istifadə edərək günahsız dinc əhalini hədəfə alaraq öldürməsi tarixə 21-ci əsrdə insanlıq əleyhinə törədilimiş ən qanlı müharibə cinayəti kimi daxil olacaq.
 
Azərbaycan ictimaiyyətini üzən və dərindən narahat edən təkcə Ermənistanın bütün dünyanın gözü önündə törətdiyi bu vəhşilik, barbarlıq və terror aktı deyil, bizi ciddi şəkildə hiddələndirən və narahat edən dünyada təcavüzkarı durdurmağa və cəzalandırmağa borclu olan, məhz bunun üçün dünya birliyi tərəfindən yaradılan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının Gəncədə yaşanan insanlıq dramına, törədilən soyqırım və müharibə cinayətlərinə səssiz qalmasıdır.
 
Hamıya aydındır ki, Gəncənin dinc əhalisinin kütləvi şəkildə və qəsdən öldürülməsi əmrini şəxsən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və müdafiə naziri David Tonoyan tərəfindən verilib və bu əmr dərhal icra olunub. BMT-nin nizamnaməsinə, beynəlxalq hüquqa və beynəlxalq humanitar hüquqa görə ən azından bu əmri verən Paşinyan və Tonoyan, əmri icra edən digər hərbiçilər hərbi cani elan olunmalı və onların dərhal tutularaq müvafiq qaydada cəzalandırılması üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının prosedurları işə düşməlidir.
 
BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın törətdiyi cinayətə bu dəfə də səssiz qalsa, bu təcavüzkar və uşaq qatili olan olan Ermənistanın tam müdafiəsi və onun törətdiyi beynəlxalq cinayətlərə haqq qazandırmaq və bu cinayətlərə şərik olmaq anlamına gələcəkdir. Tarix isə bunu heç kimə bağışlamayacaq.
 
Ona görə də biz, bu müraciətə imza atan Azərbaycan QHT-ləri BMT Təhlükəsizlik Şurasından tələb edirik ki, təcili toplanaraq ilk növbədə Ermənistanın insanlıq əleyhinə tərətdiyi cinayəti qəti şəkildə pisləsin, sahib olduğu mandatından istifadə edərək Gəncəni bombalamaq əmri verən və çoxlu sayda mülki əhalini öldürən təcavüzkar Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın və müdafiə naziri David Tonoyanın sərt şəkildə cəzalandırılması üçün müvafiq addımlar atsın.
 
İmza:
 
1. Fikrət Yusifov – Ekonomiks Beynəlxalq İqtisadiAraşdırmalar İctimai Birliyi
2. Ruslan Atakishiyev – İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyi
3. Cavid Əliyev - “Gənclərin Sosial-İqtisadi və Mədəni İnkişafına Dəstək” İctimaiBirliyi
4. Hafiz Əzəmmədov - Azərbaycan Gənc Marketoloq-Reklamçılar ictimai birliyi
5. Solmaz Əliyeva - Gənc Mühasiblər İctimai Birliyi
6. Emin Əliyev – Ekoloji Təmiz Məhsul İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası
7. Vüqar Bayramov – İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi
8. İlqar Hüseynli – Sosial Strateji Tədqiqatlar və Analitik Araşdırmalar İB
9. Mehriban Zeynalova - "Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyi
10. Rüstəm Məmmədov - “Xəzər-Gələcək naminə Tərəfdaşlıq Beynəlxalq Hərəkatı” İctimai Birliyi
11. Südabə Məmmədova- "Təmas" Regional İnkişaf İctimai Birliyi
12. Şəmsəddin Əliyev- "Polisə Dəstək" İctimai Birliyi
13. Murad Hüseynli – "Təkan" Tələbə Gənclərin İctimai Birliyi
14. Kəmalə Muradlı – Müasir Azərbaycan Qadını İctimai Birliyi
15. İlham Əliyev - "Hüquqi və Demokratik İslahatlar Mərkəzi" İctimai Birliyi
16. Şəhriyar Məcidov – Avropaya İnteqrasiya Mərkəzi İctimai Birliyi
17. Paşa Nəbiyev - “Antinarkotizm“ beynəlxalq elmi-analitik mərkəz İctimai Birliyi
18. Tural Hüseynov - İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsi ictimai birliyi
19. Məhəmməd İbrahimov - Siyəzən Sabahı İctimai Birliyi
20. Mehriban Abdullayeva -"Demokratik Cəmiyyət və Qadın Hüquqlarının Müdafiəsi" İctimai Birliyi
21. Qalib Nəbiyev - “Sosial İqtisadi İnkişafa Dəstək” İctimai Birliyi
22. Elçin Quliyev – Sağlam Həyatın Təbliği İctimai Birliyi
23. Məlahət Abbasova – Sahibsiz Uşaqlara Kömək İctimai Birliyi
24. Raci Səfərov - "Tərəqqi" Gəncliyin İnkişafı ictimai birliyi
25. Məhluqə Rəhimova- "Əlil Qadınlar Cəmiyyəti" İctimai Birliyi
26. İlqar Qasımov - "Hüquqi Yardım" ictimai birliyi
27. Zenfira Mustafayeva – Qadın Təşəbbüsü və Sosial Problemlərin Həllinə Yardım İctimai Birliyi
28. Mahirə Əmirhüseynova - XXI Əsrin Qadınları İctimai Birliyi
29. İradə Nəsirova - "Mərhəmət" Kimsəsizlərə yardım İctimai Birliyi
30. Nabil Seyidov – Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi
31. Gülayə Səfərova -Ailə Dünyası” Ailələrə Hüquqi Yardım İctimai Birliyi
32. Tural Cəfərov - Azərbaycan Respublikası Uşaq və Tələbə Gənclər Dünyası İctimai Birliyi
33. Namiq Sərdarlı - “Könüllülük Fəaliyyətinin Təbliği” Gənclər İctimai Birliyi
34. Mütəllim Rəhimov- Demokratiyanın İnkişafı Problemləri Mərkəzi İctimai Birliyi
35. Gülçöhrə Məmmədova - Azərbaycan Respublikasında Memarlıq, inşaat elminə və tədrisin inkişafına yardım xeyriyyə fondu
36. Teymur Vəliyev - "Sosial və İqtisadi İslahatlara Dəstək" İctimai Birliyi
37. Cavidan Ağazadə - "Dostluq" gənclərin əlaqələndirmə mərkəzi ictimai birliyi
38. İradə Əliyeva - Peşəyönümlü təhsilin inkişafına yardım İctimai Birliyi
39. Nərminə Qəribova- “Davamlı Turizmin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi
40. Sаhib Abduləli - “Pоtеnsiаl” Sumqаyıt Mütəхəssislər Birliyi
41. Pərvanə Talıbova - Azad Müəllimlər İctimai Birliyi
42. Gülsarə Həsənova- "Təhsilə Dəstək Mərkəzi" İctimai Birliyi
43. Azadə Məmmədova- Bacarıqlı Əllər Dünyası İctimai Birliyi
44. Adil Məhərrəmov- Azərbaycan Uşaq Fondu
45. Əlövsət Allahverdiyev - “Uğur” Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
46. Azər Cavadov - "Bakı Gənclər Klubu" İctimai Birliyi
47. Ülkər Abdullayeva - "Qadın Liderliyi Uğrunda" İctimai Birliy
48. Elməddin Həsənov - «İnkişafa Doğru» Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi
49. Ruslan İsmayılov – İnsan Hüquqları üzrə Monitorinq və Maarifləndirmə Mərkəzi IB
50. Şərqiyyə Məmmədova - "Maarifçi qadınlar" ictimai birliyi
51. Rəşad Cəfərov - “İnnovasiyaya Doğru” Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi
52. Qnyaz Yusifov - “Ailələrə Sosial Dayaq" İB
53. Cəmilə Kərimova – Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara və onların ailələrinə yardım
54. Yeganə Mirzəyeva - "Cığır" mənəvi dəyərlərin inkişafına dəstək ictimai birliyi
55. Rüfət Mirfeyzullazadə - "Avropa Gənclər Parlamenti - Azərbaycan" ictimai birliyi
56. Pərviz Mustafayev - "Yeni Gələcək " Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
57. Tükəzban Süleymanova - "Öyrədərək Öyrənirik" Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
58. Mətanət Zeynalova - "Bizimşəhər" SumqayıtSosial-İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi
59. Kubra Əliyarlı - "Davamlı" İqtisadi və Sosial Maarifləndirmə ictimai birliyi
60. Elmar Quliyev - Gənclərin İntellektual İnkişafına Yardım İctimai Birliyi
61. Canoğlan İlyasov- "Bir Könüllü" Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyi
62. Ülviyyə Axundova- "Vətəndaş Cəmiyyətində Debat" İctimai Birliyi
63. Mehman Əliyev- "Müasir Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
64. Hafiz Səfixanov- Minalar Əleyhinə Azərbaycan Kampaniyası İctimai Birliyi
65. Cavad Qasımov – İstedadlı Əlillər İctimai Birliyi
66. Elçin Quliyev - "Davamlı İnkişafa Doğru" İctimai Birliyi
67. Səbinə Kərimova - Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyi
68. Mehriban Hüseynova – Valideyn Himayəsindən Məhrum olmuş Uşaqlara Dayaq İctimai Birliyi
69. Cəmilə Abdulova- "Eşitmə və nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım" İctimai Birliyi
70. Şahin Camalov - “İnsan Hüquqları XXI əsr-Azərbaycan” Fondu
71. Növrəstə Yusifova - “Qarabağ Əlilləri və Veteranları” İctimai Birliyi
72. Fərman Həsənov - "İnam və Ümid" əlil uşaqlara dəstək İctimai Birliyi
73. Telman Dadaşov - Tərəqqi Sosial İnkişaf İctimai Birliyi
74. Zeynəb Hacıyeva - "Çıraq" Uşaq İnkişaf Mərkəzi ictimai birliyi
75. Kamil Səlimov - "Azadlıqdan Məhrumetmə Yerlərinin Müşahidəsi" ictimai birliyi
76. Ruhiyyə Məmmədova - "Ahıllara və tənhalara dəstək" İctimai Birliyi
77. Füzuli Rzaquliyev - Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi
78. Qərənfil Niftəliyeva - "Sosial Dayaq" İctimai Birliyi
79. Tahir Xudiyev - "Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi
80. Xədicə Mikayılova - Azərbaycan Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi
81. Aynur Əliyeva - "Regional inkişaf üzrə maarifləndirmə " ictimai birliyi
82. Zaur Quliyev - "Beyləqan Gənclərinin Maarifləndirilməsi və Sosial İnkişafı" İctimai Birliyi
83. Mayisə Məmmədova – Azərbaycan Qadınlarının Haqlarını Müdafiə Mərkəzi İctimai Birliyi
84. Rəşad İldırımzadə -Gənclərin Həmrəyliyi İctimai birliyi
85. Maral Zamanova - 20 Yanvar Şəhid Ailələrinin Hüquqlarının Təmin Olunması İctimai Birliyi
86. Rövşən Ağamalıyev - "Şəhid ailələrinə yardım və hüquqlarının müdafiəsi" İctimai Birliyi
87. Mətanət Cəfərova - "Əsgər Ailələrinə Dəstək" ictimai birliyi
88. Gülnarə Səlimova - "Gülsam" Əlillərin Reabilitasiyasi ictimai birliyi
89. Sərraf Orucov - "Beynəlmiləlçi Əlil Döyüşçülər" Fondu
90. Nəzakət Həsənova - "Şəhid ailələrinə maddi və mənəvi dəstək" İctimai Birliyi
91. İnşallah Qafarov - “Sosial islahatlara dəstək” İctimai Birliyi
92. İlham Məhərrəmov- Arabaçı Əlillər Şəbəkəsi İctimai Birliyi
93. Aynur Memmedova - "Əlilliyi olan uşaq və gənclərin idmana inteqrasiyası" İctimai Birliyi
94. Şəlalə Səlimova - SənTək Deyilsən Gənc Əlil Qızlara Yardım İctimai Birliyi
95. Fuad Rzayev – Bakı Müharibə Əlil və Veteranları İctimai Birliyi
96. Rahib Adıgözəlov – Rahib Xeyriyyə İctimai Birliyi
97. KübraBabayeva - Azərbaycan Maarifçi Xeyirxah Xanımlar İctimai Birliyi
98. Almaz Zeynalova - Şəhid Ailələrinə Sosial Dəstək İctimai Birliyi
99. Ramiz İsgəndərov - “Sosial-İqtisadi və Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzi” İctimai Birliyi
100. Hicran Əliməmmədova –Dayaq sosial maarifləndirmə ictimai birliyi
101. Sahib Məmmədov -Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası
102. FərruxƏsgərov - "Cəmiyyətin Davamlı İnkişafına Yardım" İctimai Birliyi
103. Elnarə Məhərrəmova - "Regional Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Maarifləndirmə" İctimai Birliyi
104. Tofiq Həsənov –Sosial və İqtisadi İnkişafın Tərəfdaşları İctimai Birliyi
105. Dadaş Məmmədov - "Səyahət" Turizmin inkişafına kömək ictimai birliyi
106. Ziva Hacıyeva - VətəndaşTəşəbbüsləri və İnsan Hüquqları İctimai Birliyi
107. Vidadi Quliyev - "Muğandüzü" Sosial İnkişaf İB
108. Kəmalə Məmmədli - "Gənclər Azad Sahibkarlıq Fəaliyyətində" İctimai Birliyi
109. Abhəyat Abdullayeva – Qadınlar Gələcək Uğrunda
110. İradə Rizazadə- "Vətəndaşların Sosial Rifahı Naminə" İctimai Birliyi
111. Nigar Abdullayeva- "Damla" Aztəminatlı Ailələrə Qayğı İctimai Birliyi
112. Vamiq Babayev - "Şəfəq" Ekoturizm İctimai Birliyi
113. Arzu Rəhimov - Yüksəliş Sosial İnkişafa Kömək İctimai Birliyi
114. Səmyar Abdullayev - Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti İctimai Birliyi
115. Müqamət Əliyev - Gənc Vətənpərvərlər Birliyi İctimai Birliyi
116. Tural Quliyev - "Addım" Gəncləri Təşəbbüsünə Dəstək İctimai Birliyi
117. Şahin Hüseynov - "Feniks" Sağlam Həyat Təbliği İctimai Birliyi
118. Şaban Nəsirov - " İctimai İştirakçılığın Dəstəklənməsi " İctimai Birliyi
119. Nicat Nəbiyev - «Gənclərin Təşəbbüsünə və İnkişafına dəstək» ictimai birliyi
120. Vidadi Fətullayev – Miqrasiya sahəsinin inkişafı ictimai birliyi
121. Zaur Orucov - “Zərərli Vərdişlərə Qarşı” ictimai birliyi
122. Afiq Məlikov - “Maarifpərvərlik” Azərbaycan Gənclərinin İctimai Yardım Assosiasiyası ictimai birliyi
123. Fatma Hacıyeva - "Vəfa" sosial problemlərin həllinə dəstək ictimai birliyi
124. Nərgiz Alıyeva – İctimai Diplomatiya Mərkəzi İctimai Birliyi
125. Məzahir Əfəndiyev -“Narkotiklərə Qarşı Təbliğat” İctimai Birliyi
126. Anar Abdulkərimov -"Gənclərə Qayğı" İctimai Birliyi
127. Könül Quliyeva - "Uşaqların Gələcəyi Naminə" İctimai Birliyi
128. Yeganə Sultanova - Azərbaycan Diabet Liqası
129. Bahar Qasımova - "Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti" İctimai Birliyi
130. Yusifzadə Kənan - "Hərbi Cərrahlar" ictimai birliyi
131. Yazgül Abdıyeva - "Sağlamlığın Qorunması" İctimai Birliyi
132. Bunyatov Şövqi – Əczaçılar Klubu İctimai Birliyi
133. Qasımov Elmar - Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyəti
134. Çingiz Qənizadə - Demokratiya və İnsan Hüquqlari Komitəsi
135. Baxşəliyeva Xoşqədəm - "Leykozlu Uşaqlara Dəstək" ictimai birliyi
136. Səfərovİ ntiqam - “Qayğı” Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsinə Yardım İctimai Birliyi
137. Ziba Nəbiyeva – Inkişafa Doğru Qadın Təşəbbüsü İctimai Birliyi
138. Şərifov Nofəl - "AİDS-lə Mübarizə" İctimai Birliyi
139. Abışova Lalə - "Lira" gənc istedadlar İctimai Birliyi
140. Rafiq İsmayılov - Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda Müstəqil Məsləhət və Yardım Mərkəzi
141. Calal Əmənov - “Tərəqqi” SosialTədqiqatlar İctimai Birliyi
142. Yusifbəyli Ramid – Hüquqi Araşdırmalar Mərkəzi
143. Qədirli Şəfəq- “Cəmiyyətin İnkişafında Vətəndaş Məsuliyyəti” İctimai Birliyi
144. Elnur Məmmədov - "Autizm Assosiasiyası" İctimai Birliyi
145. Çiçək Məmmədli –Autizm Defektoloji və Psixoloji Yardım Mərkəzi ictimai Birliyi
146. Vəlibəyov Ramil - Nizami Rayon Sosial-İctimai Maarifləndirmə İctimai Birliyi
147. Elçin Muxtarlı – Sağlamlığa Xidmət İctimai birliyi
148. Əskərov Səlim - "Skalpel" xəstələrə yardım ictimai birliyi
149. Tariyel Məmmədov - "Yaradıcı Təşəbbüslər" İctimai Birliyi
150. Aydın Əbilov - "Yeni Yazarlar və Sənətçilər" İctimai Birliyi
151. Nurəddin Mehdiyev - "Bizim Nəsil" Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası İctimai Birliyi
152. Elgün Atalıyev - "Azərbaycan Vikimedia Könüllüləri" ictimai birliyi
153. Aytəkin Həsənova - Regionlarda gender bərabərliyinin təbliği
154. Tural Əliyev – Uşaq və Yeniyetmələrə Dəstək İctimai Birliyi
155. Faiq İsmayılov - Azərbaycanın İşğal Olunmuş Ərazilərindəki Tarix və Mədəniyyət Abidələrini Müdafiə Təşkilatı İctimai birliyi
156. İlqar Əliyev - "Gələcəyin Memarlığına Dəstək" İB
157. Nazim Əhmədli – Skandinaviya Ölkələri ilə Mədəni və Elmi Əlaqələr İctimai Birliyi
158. Məhərrəm Zülfüqarlı - İctimai Problemlərin Tədqiqi Assosiasiyası
159. Qənbər Qurbanov - "Aşıq Şəmşir" Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyi
160. Laləndər Novruzova - "Mədəniyyətlərin Təbliği və Xalq Yaradıcılığına Dəstək" ictimai birliyi
161. Fatimət Ağamirzəyeva- "Xalça Dünyası Assosiasiyası" ictimai birliyi
162. Natiq Əhmədov- "Məlahətli Ana" uşaqlara yardım ictimai birliyi
163. Fəxrəddin Hesənzadə - Gənclər üçün Təhsil Mərkəzi
164. Bahar Məmmədova - Regional Əməkdaşlıq və Sosial İnkişaf İB
165. Xatirə Fərəcova- Mədəni inkişafın təbliği İB
166. Pərvanə Mustafayeva - "Aşıq Pəri Məclisi" Ozan Sənətinin Təbliği İctimai Birliyi
167. Qalib Əzizov – Abşeron Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi
168. Hüseyn İbrahimov - “Sosial-Mədəni Dəyişikliklərin Öyrənilməsi” İctimai Birliyi
169. Şahin Alxazov - "Gənc İstedadların İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi
170. Mehriban Vəzir -Azərbaycan Qadınlarının Siyasi Mədəniyyət Mərkəzi İctimai Birliyi
171. Jalə Cəfərova - Milli MədəniyyətinTəbliği İctimai Birliyi
172. İlqar Əliyev - "İşıq" Sosial İqtisadi İnkişafa Kömək İctimai Birliyi
173. Qurban Kərimbəyli - “Gəncliyin Şöləsi” Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi
174. Sona Abdullayeva - “Bizim Gənclik” İctimai Birliyi
175. Cəvahir Məmmədova - "Məhsəti" Şairlər Məclisi İctimai Birliyi
176. Xoşbəxt Seidova - Gənclərin “Tənhalara dayaq” Ictimai Birliyi
177. Nisə Qasımova - "Mədəniyyət dalğası" yaradıcılığın təşviqi ictimai birliiyi
178. Şahin Rəcəbov - "Azərbaycan Valideyn-Müəllim Assosiasiyası" ictimai birliyi
179. Araz Şamilov - "Tariximizə Sahib Çıxaq" tarixi araşdırmalar və maarifləndirmə ictimai birliyi
180. Aytən Qasımova - "Mədəni İnkişafa Dəstək" İctimai Birliyi
181. Saleh Bağırov - "İrs - Gənclərin Maarifləndirmə və Təbliğat Mərkəzi" ictimai birliyi
182. Samir Axundov- "İntellekt" Sərhədsiz Maarifçi Gənclər ictimai birliyi
183. Ədalət Abdullayev - "Azərbaycan Zəfəran İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi
184. Ramil Abbasov –Spektr Sosial-İqtisadi Araşdırmalar və İnkişaf İctimai Birliyi
185. Pərviz İlyasov - Azərbaycan Fermerlər Assosiasiyası
186. Azər Maxsudov – İnnovasiya və Sosial İnkişaf İctimai Birliyi
187. RüfətƏskərov- "Dəmirağac" Ekoloji İctimai Birliyi
188. Mirintiqam Həsənov - "İdrak" Elmin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
189. Afər Hacıyev - "Azərbaycan Toxumçular Assosiasiyası" İctimai Birliyi
190. Tələt Məmmədov - Azərbaycan Çəltik İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası İctimai Birliyi
191. Həsən İsrafilov - "Kooperasiyanın İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
192. Möhübbəli Nağıyev - "Balans" İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyi
193. Məhəmməd Əliyev- "Qarabağ" Kənd Təsərüfatının İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
194. Ədil Ədilzadə - "Yeni Həyat-İqtisadiİ nkişaf" İctimai Birliyi
195. Səkinə Babayeva- Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası İctimai Birliyi
196. Zülfiyyə Nuriyeva - "Tərtər rayonunun sosial, iqtisadi və kənd təsərrüfatının inkişafına dəstək" İctimai Birliyi
197. Bədrəddin Həsrətov - Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyası
198. Fərhad Qaraşov - "Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi
199. Nazim Ağayev - "Uzun ömürlülər diyarı" Ekologiya və İnfrastrukturun bərpası İctimayi Birliyi
200. Famil Baxışov - "Xaçmaz Kənd Təsərrüfatının İnkişafına Dəstək" ictimai birliyi
201. Mirata Ağayev - "İqtisadi inkişafa və aqrar layihələrə dəstək" İctimai Birliyi
202. Namiq Rzayev – Ekomed İctimai Birliyi
203. Elşən Süleymanov - "Keçi Təsərrüfatçıları" İctimai Birliyi
204. Bəylər Qarayev - "Baytarlıq sanitariyası və ətraf mühitin mühafizəsi" İctimai Birliyi
205. Vaqif Əmikişiyev - “Gənclik və Maarifçilik” ictimai birliyi
206. Niyazi  Həsənov - Bərəkət İctimai Birliyi
207. Tofiq Əmrahov – Şabran şəhər İcmasının İnkişafı üzrə Təlimvə Resurs İctimai Birliyi
208. Novruz Əliyev – Araz heyvandarlıq-südçülük ictimai birliyi
209. Sarvan Cəbrayılzadə - "Aqrar İnkişaf Könüllüləri" təşkilatı ictimai birliyi
210. Hacıəhməd Həsənov - “Faiq” kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının ictimai birliyi
211. Nəsirəddin Kərəmov - "Aran" Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi
212. Ramiz Cürənov - “Rəvan” Gəncliyə Dəstək İctimai Birliyi
213. Azad Əliyev - Sosial-İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi
214. Şəlalə Babayeva - “Qəbələ rayonunda təbiətin mühafizəsinə kömək” ictimai birliyi
215. Rəhman Səfərov - "Goranboyun Sosial-İqtisadi İnkişafı Naminə" İctimai Birliyi
216. Elçin Nəsirli - Beynəlxalq - Sənaye, Mənəvi və Mədəni Tərəqqi naminə Təşkilat (Beynəlxalq - SMMTT (OİSCA) - İnternational
217. Qorxmaz İbrahimli – Biosfer İctimai Birliyi
218. Şəlalə Bəşirova - "Etimad-uşaq və gənclərə psixoloji dayaq" ictimai birliyi
219. Kənan Tağızadə - "İnkişaf" yerli özünü idarəetmənin təşviqi ictimai birliyi
220. İradəHəsənova - "Səma və Eko" Sosial İqtisadi İnkişafa Yardım İctimai Birliyi
221. Ağanənə Sadıxova - "Ülvi" aztəminatlılara dəstək ictimai birliyi
222. Adil Adilov - Regional İnkişafa Yardım İctimai Birliyi
223. Çingiz Nəzərov -"Eko-TES" Ekoloji Tədqiqatlar və Maarifçilik ictimai birliyi
224. Elmir Əbilov - "Sağlam Düşüncə" Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyi
225. Həmid Qasımov - Azərbaycan Tələbələri İctimai Birliyi
226. Vüqar Cəfərov - “Bələdiyyələrin fəaliyyətinin təbliği” İB
227. Həsənov Sadiq – Sağlam həyata doğru" Ekoloji İctimai Birliyi
228. Sevil Yüzbaşeva – Eko Aləm İctimai Birliyi
229. Eyyub Hüseynov - "Azad İstehlakçılar" İctimai Birliyi
230. Musa Muradlı - Ekoloji İnformasiya İctimai Birliyi
231. Səlim Balayev - "Ekoloq-2010" Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi
232. Könül Ağayeva - Rəqəmsal İnkişaf İctimai Birliyi
233. Şəhla Nağıyeva - "Sönməz Məşəl" Mədəni Əlaqələr İctimai Birliyi
234. CavidHüseynli – Avrasiya Hüquqşünaslar Assosiasiyası İctimi Birliyi
235. Rüstəm Məlikov - "Ana Kür " ekoloji problemlərin öyrənilməsinə kömək ictimai birliyi
236. Gülnar Qədirova - “Qəbələ-sağlam mühit” İctimai Birliyi
237. Yaqub Babayev - "Turan" Vətəndaş Cəmiyyətinə Yardım ictimai birliyi
238. Qəmzə Yusubova – Ekoloji Maarifçilik və Monitorinq İctimai Birliyi
239. İlkin Ağayev – Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya İctimai Birliyi
240. Sevil İsayeva – Ekoleks Ekoliji Hüquq Mərkəzi İctimai Birliyi
241. Anar Əliyev - "Sosial və iqtisadi rifaha yardım" İctimai Birliyi
242. Ətrabə Məmmədova -Müharibədən Zərər Çəkmiş Ailələrə Dəstək İctimai Birliyi
243. Əbil Zeynalov - “Məcburi Köçkün Müharibə Veteranlarına Dəstək“ İctimai Birliyi
244. Oktay Sadıqov- Qaçqın və Deportasiya olunmuşlara Dayaq İctimai Birliyi
245. Hacı Abdulla -Zəngəzur Cəmiyyətləri İctimai Birliyi
246. Taleh Əliyev - Vətəndaş İştirakçılığının Təşviqinə Dəstək İctimai Birliyi
247. Esmira Orucova - "Həsrət Yolu" Əsir və Girovlara Kömək İctimai Birliyi
248. Rafir Təhməzov - "Himayədar" tənha və valideyn himayəsinə ehtiyacı olanlara kömək ictimai birliyi
249. Leyla Məmməd - "Sosial Rifah" qaçqın və məcburi köçkünləri ctimai birliyi
250. Ülviyyə Mıkayılova - “Qaçqın və Məcburi Köçkün Qadınların İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyi
251. Məmmədhəsən Həsənov - Mina Qurbanlarının Sosial-İqtisadi Probelmlərinin Həllinə Kömək ictimai birliyi
252. Teymur Mirzəyev - "Region İcmalarının İnkişafına və Yoxsulluğun Azaldılmasına Dəstək" İctimai Birliyi
253. İlqar İsgəndərov - "İnkişafa Doğru" Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
254. Elşad Həsənov- Qarabağ Müharibə Veteranlarına Yardım İB
255. Tahirə Nağıyeva - “Loğman” Qaçqınlara Dayaq Mərkəzi İctimai Birliyi
256. Zərifə Həmzəyeva - Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai birliyi
257. Cavid Şahverdiyev- Azərbaycan Demokratik İslahatların İnkişafı Mərkəzi İctimai Birliyi
258. Əvəz Rüstəmov - "Ruh" Jurnalistlərin Müdafiəsi ictimai birliyi
259. Niyaz Niftiyev - “Kamillik” Vətəndaşların Hüquqi Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
260. Nəsrulla Nurullayev – Ahıl Ziyalılara Qayğı İctimai Birliyi
261. Murad Qəribli -" SağlamYaşa" Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
262. Mehdi Niyazi - Vətəndaş Cəmiyyəti Uğrunda Qadınlar Alyansı
263. Qasım Həsənov – Sosial Tərəqqinin Dəstəklənməsi İctimai Birliyi
264. Əli Cəfərov – Demokratiyanın və Milli Dəyərlərin Təbliği İctimai Birliyi
265. Famil Hacıyev - Azərbaycan Əlil Ziyalılar İçtimai Birliyi
266. Günay Hüseyn – Demokratiya və Qadın Təşəbbüsləri İctimai Birliyi
267. Ahmet Tecim - "GəncliyəYardım" Fondu
268. Zamiq Mənafov - “Region Gənclərinin İnkişafınaTöhfə” İctimai Birliyi
269. Anar Məcidzadə - "Gələcək və İnkişaf" gənclər İctimai Birliyi
270. Elçin Çobanzadə - Gənclərin Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Liqası
271. Sahil Hüseynzadə - “BiləsuvarYeniyetmə və Gəncləri” İctimai Birliyi
272. Arzu Həsənova - Şəmkir Qadın Resurs Mərkəzi İB
273. Şahin Qədirov - “Zirvə” mədəniyyət və incəsənət ictimai birliyi
274. Elman Əhmədov - "Azəri Tat Mədəniyyət Mərkəzi" İctimai Birliyi
275. Dinara Bayramlı - "SAF Həyat Naminə" Gənclər İctimai Birliyi
276. Vasif Sadıqlı - Din və Demokratiya Mərkəzi İctimai Birliyi
277. Sevinc Cəfərova - "Dəyər" Mənəvi İrsinTəbliği İctimai Birliyi
278. İmaməddin Quliyev - “Gənclərin Dostluq Şəbəkəsi” İctimai Birliyi
279. Səlim Qəni - "Milli-mənəvi dəyərlərin təbliği" ictimai birliyi
280. Elvin Talışınski - "Elin Səsi" milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması ictimai birliyi
281. Rasim Quliyev – Resurs Analitik İnformasiya Mərkəzi İctimai Birliyi
282. Elşən Musayev - "İnnovativ İdeya və Təşəbbüslər" ictimai birliyi
283. Gülqədəm Mirzəzadə -"Neftçalada qadınların sosia linkişafına dəstək" ictimai birliyi
284. Esmira Rəhimova - "Ailələrə Sosial Dəstək" ictimai birliyi
285. Şəhla Babayeva -"Sabirabadda Qadınların Sosial İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
286. Təranə Məmmədova –Psixoloji Xidmət və Tədqiqatlar Mərkəzi İctimai Birliyi
287. Füzuli Əsədov –Radioaktiv Şüalanmadan Zərərçəkmişlərin Müdafiəsi İctimai Birliyi
288. Tamella Mirzəyeva - "Zaqatalada Qadınların social inkişafına dəstək" İctimai Birliyi
289. Natəvan Əzizova -"Biləsuvarda qadınların sosial inkişafına dəstək" ictimai birliyi
290. Rüfət Rəhimov – Duyğu Sosial Reabilitasiya İctimai Birliyi
291. Kamil Həmidov - "Addım" Gənclərin İnkişaf Mərkəzi ictimai birliyi
292. Rəhilə Teymurova - "Şahdağ" xeyriyyə ictimai birliyi
293. Kubra Məmmədova - Regional Qadın Təşəbbüsləri İctimai Birliyi
294. Məleykə Əlizadə - Gəncə Regional Qadın Mərkəzi
295. Ayişə Əhmədova - “Qadın Haqları və Gender Bərabərliyi” İctimai birliyi
296. Günel Mürsəlli - "Dünyəviliyin və Maarifpərvərliyin Təbliğinə Dəstək" İctimai Birliyi
297. Mətanət Quliyeva - Əngəlsiz Düşüncə social İnkişafa yardım ictimai birliyi
298. Məryəm Məcidova - Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası
299. Müşfiq Ələsgərli – Mediada İnnovativ Təşəbbüslərə Dəstək İctimai Birliyi
300. Tamam Cəfərova- Universitet Təhsilli Qadınlar ictimai birliyi
301. Səriyyə Cəfərova - Erməni Təcavüzünün Tanıdılmasıİ ctimai Birliyi
302. Şəkərxanım Əliyeva - "Gender Bərabərliyi" İctimai Birliyi
303. Lamiyə İsayeva - "Kimsəsiz Uşaqların Sosial Müdafiəsi" ictima ibirliyi
304. Aynur Zülfüqarova –Qadın və uşaqların innovative maarifləndirilməsinə dəstək
305. Aygün Cəfərova - "Uşaq və Gənclərin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
306. İndira Şəmsivari -Tərəqqi Sosial İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birlyi
307. Səltənət Qocamanlı – İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi İctimai Birliyi
308. Pərvanə Rəcəbova - "Kənd Qadınlarına Qayğı" İctimai Birliyi
309. Nuranə Kərimova - "Ədalət və İnkişaf Naminə" Uşaq və Gənclərə Dəstək ictimai birliyi
310. Təranə Əhməd - Kimsəsiz və aztəminatlı ailələrin uşaqlarına sosial-mənəvi dəstək ictimai birliyi
311. Seymur Verdizadə - "İnfototex" Gənclik və Maarifçilik İctimai Birlyi
312. Aynur Quliyeva - "Qadın Konsensus Mərkəzi" İctimai Birliyi
313. Qafqaz Dəmirov – Süleyman Rəhimov adına Qubadlı rayon ədəbi ictimai birliyi
314. Günel Qəmbərova - "Könül evi" Aztəminatlı Ailələrə Yardım İctimai Birliyi
315. Xuraman Ağayeva -"Sosioloji Qrupların Psixoloji Reabilitasiyası" İctimai Birliyi
316. Xatirə Əliyeva - "Milli düşüncə" milli-mənəv idəyərlərin təbliği ictimai birliyi
317. Fidan Abbaslı - "Ümidim Sənsən" social inkişafa yardım ictimai birliyi
318. Şərqiyə Dadaşova - Regional Gender Mərkəzi İctimai Birliyi
319. Sevil Allahverdiyeva - "Qadın Problemlərinin Tədqiqatları Mərkəzi" İctimai Birliyi
320. Fəridə Məmmədova - "Ana və Uşaq Sağlamlıq Mərkəzi" İçtimai Birliyi
321. Bəxtiyar Əliyev - Beynəlxalq Hüquq Assosiasiyası İctimai Birliyi
322. Mərhəmət Əsgərova – Demokratik İslahatlar və Hüquq İctimai Birliyi
323. Dünyaxanım Əliyeva - "Dünya" Ana və Uşaqlar İctimai Birliyi
324. Gülnarə Şəbiyeva - "Ailə" Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi
325. Fəridə Əliyeva - “Cəzaçəkmiş qadınların cəmiyyətə qayıdışı” İctimai Birliyi
326. Əlimusa Əliyev - "Muğan" inkişafa yardım ictimai birliyi
327. Kəklik Cəfərova - “Kənd Qadınlarının Problemlərinin Həllinə Dayaq” İctimai Birliyi
328. Ruhangiz Hüseynova – Qadınlar Arasında Həmrəylik İctimai Birliyi
329. Pərvin Məmmədova - Azərbaycan Respublikası “Qadın və İnkişaf” Mərkəzi
330. Nigar Mənsimova – Ümid Yeri Xeyriyyə Cəmiyyəti İctimai Birliyi
331. Elnur Quliyev - "El Qayğısı" Valideyin Himayəsindən Məhrum Olmuş Uşaqlara Yardım İctimai Birliyi
332. Elmira Məhəddinli - "Beynəlxalq Humanistika İnstitutu" ictimai birliyi
333. Fikrət Xəlilov – Yoluxucu Xəstəliklərlə Mübarizə İB
334. Xəlil Süleymanov - "Şəfa" psixoloji-sosial yardım İctimai Birliyi
335. Ülviyyə Abdullayeva – İnkişafa Doğru İnteqrasiya İB
336. Rəsmiyyə Abdullayeva - "Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları" İctimai Birliyi
337. Sveta Rəfiyeva - Pediatrik Kardiologiya və Revmatologiya İctimai Birliyi
338. Xuraman Mirzazədə - Sağlam Gələcək Naminə” İctimai Birliyi
339. Ülvi Əliyev - “Azad İqtisadiyyatın İnkişafına Yardım Mərkəzi” İB
340. Zahir Məlikli - Zəka Ziyalılar Məclisi İctimai Birliyi
341. Sadiq Həmzəyev -"Sağlamlıq Naminə HumanitarTəbabət" ictimai birliyi
342. Ruslan Xəlilov - "Jurnalist Təşəbbüslərinin Təşviqi" İctimai Birliyi
343. Rahilə Mehtiyeva - "Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf" İctimai Birliyi
344. Həsən Həsənli - “Müasir Gənclər Şəbəkəsi” İctimai Birliyi
345. Minarə Xəlilova - "Nurlu Sabah" Gənclərə Qayğı ictimai birliyi
346. Gəray Əlibəyov - "Mədəni İnkişaf Mərkəzi" İctimai Birliyi
347. Büllur Məmmədova - "Mədəniyyətin və Milli ƏnənələrinTəbliği" İctimai Birliyi
348. Məhsim Məhsimov - Regional Medianın İnkişafına yardım İctimai Birliyi
349. Şəmistan Əlizamanlı - "Vətənpərvərliyin Təbliğinə Dəstək" İctimai Birliyi
350. Afət Alışova - "Kitab Yayımı İşinin İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
351. Hasil Tağıyev - "Qayıdış" İctimai Birliyi
352. Telman Qasımov- “Elmi Araşdırmalar” İctimai Birliyi
353. Solmaz Əmirova - "Aydınlığa doğru" milli-mənəvi dəyərlərin qorunması İctimai Birliyi
354. Əjdər İsmayılov – Turan Araşdırma Mərkəzi
355. Zərifə Əsgərova - "Vətən Uğrunda Şəhid Ailələri və Milli Qəhrəmanlar" ictimai birliyi
356. Aynur Nəsirova - "İnnovativ Media" Jurnalistlərin Peşəkarlığının Artırılmasına Dəstək İctimai Birliyi
357. Fizuli Kərimov -Vətəndaş Cəmiyyəti Naminə Maarifləndirmə İctimai Birliyi
358. Elçin Mirzəbəyli - "Bakı Natiqlik Məktəbi" İctimai Birliyi
359. Nəsiman Yaqublu – Tarix və Mətbuat Araşdırmalarına Dəstək
360. Ayaz Mirzəyev - Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi İctimai Birliyi
361. Əvəz Həsənov – Humanitar Tədqiqatlar İctimai Birliyi
362. Adil Nəsibov - "Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği" İctimai Birliyi
363. Ramiz Məmmədov - "Sudan İstifadə sahəsində Mütəxəssislər" İctimai Birliyi
364. Radə Abbas - Müharibə Veteranı Qadınlarına Sosial Yardım İctimai Birliyi
365. Əli Həsənov - “Əhalinin Maarifləndirilməsinə Mütəxəssislərin Dəstəyi” İctimai Birliyi
366. Tahirə Məmmədova - "Azərbaycan-İraq Mədəni Əlaqələr" İctimai Birliyi
367. Könül Muxtarova - “Milli Dəyərlərin Qorunması” İctimai Birliyi
368. Aynurə Hüseynova - "Antinarkomaniya Sahəsində Gənclərin Təşəbbüsü" İctimai Birliyi
369. Anar Xəlilov - "Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə" ictimai birliyi
370. Mübariz Əsgərov - Obyektiv milli dəyərlərin təbliğinə dəstək ictimai birliyi
371. Günxan Əhmədli - Sosial-İqtisadi Təşəbbüslərə Dəstək
372. Elvin Mustafazadə - "Parlaq Gələcək" sosial problemlərin həllinə kömək ictimai birliyi
373. Vüqar Məmmədzadə - "Sosial-İnkişaf İnstitutu" İctimai Birliyi
374. Turqut Abbasbəyli - “Rezonans” Gənclərin İctimai Birliyi.
375. Şəlalə Həsənova - “İctimaiyyətlə Əlaqələrin İnkişafına Kömək” İctimai Birliyi
376. Amil Rüstəmov - Gənclər İnkişaf Naminə İctimai Birliyi
377. Ana Aslanov - Gənclərin Sosial Problemlərinin Həllinə Kömək İctimai Birliyi
378. Əhməd Abbasbəyli - "Cəmiyyətin və Vətəndaş Münasibətlərinin İnkişafı" İctimai Birliyi
379. Mirhəsən Seyidov - "İRƏLİ" İctimai Birliyi
380. Səadət Bənənyarlı - "Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyəti Azərbaycan Milli Bölməsi" ictimai birliyi
381. Novella Cəfərova - D. Əliyeva adina Azərbaycan Qadınlarının Hüquqlarının Müdafiə Cəmiyyəti İctimai Birliyi
382. Elməddin Muradov - “Jurnalistika və İnkişaf Mərkəzi” İctimai Birliyi
383. İmaməddin Quliyev - Azərbaycan Könüllülər İctimai Birliyi
384. Yusif Şıxlarov- Azərbaycan-İsrail Gənclərinin Dostluq Cəmiyyəti
385. Zahid Adıgözəlov - “Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Dəstək” Gənclər İctimai Birliyi
386. Turqay Həsənəliyev – Sağlam Gəncliyə Doğru İctimai Birliyi
387. Namiq Nəcəfov- Oriqami Uşaq və Yeniyetmələr İctimai Birliyi
388. Vasif Musayev - “Kəndlərin İnkişafı” Uşaq və Gənclər ictimai birliyi
389. Xalid Rəcəbli- "Gənclərin İnkişaf və Tərəqqisinə Dəstək" İctimai Birliyi
390. Mirzəyev Vüsal – Aqro eko-Konsaltinq Mərkəzi
391. Rasim Məmmədov - "Sabitlik və İnkişaf Mərkəzi" İctimai Birliyi
392. İlhamə Qurbanova - Ailə və Ətraf Mühit İctimai Birliyi
393. Aytən Səmədzadə - Azərbaycan Respublikası İqtisadçılar İttifaqı İB (Aİİ)
394. Camal Məmmədov - “Bilik və Maarifçiliyin İnkişafı” İctimai Birliyi
395. Qadir İbrahimli - “Güzəran” Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi
396. Sənan Yəhya - “Marketinq Fəaliyyətinin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi
397. Raqib Əliyev - "Saatlı" Sosial inkişafa yardim ictimai birliyi
398. Fərid Məlikov – İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq İctimai Birliyi
399. Elxan Ələsgərov - "Bakı Şəbəkəsi" araşdırmalar və təhlil ictimai birliyi
400. Səyavuş Qasımov –İnnovasiyalara və İnkişafa Dəstək İctima Birliyi
401. Elmira Mehdiyeva - “Yeni Fikir” Jurnalist Həmrəyliyi İctimai Birliyi
402. YadigarMəmmədli -Azərbaycan Demokratik Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi
403. Süleyman Qasımov - Mədəni İnkişaf və Dialoq İctimai Birliyi
404. Fidan Maksudova – Müasir Qadın və Cəmiyyət İctimai Birliyi
405. Ziya Bağırov – Dünyaya Pəncərə Biləsuvar Gəncləri İctimai Birliyi
406. Muxtar İmanov - "Folklorçular" İctimai Birliyi
407. Rövşən Bağırov - "Gənclərin Sosial İnkişafına Dəstək" İctimai Birliyi
408. Aynurə Xuduyeva - "Şəfqət Nuru" kimsəsizlərə yardım xeyriyyə ictimai birliyi
409. Gülbahar Əliyeva - "Mədəni irs və multicultural inkişaf" maarifləndirmə ictimai birliyi
410. Nail Şükürov - “Üfüq” Gənclərin İnkişafı Naminə İctimai Birliyi
411. İsmayıl Rəhimov - Azərbaycanda yaşayan Axısxa Türkləri "Vətən" İctimai Birliyi
412. Xalid Kazımov – Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyi
413. Mayis Əliyev – Sosial Hüquqların Araşdırılması İB
414. Dadaş Quliyev - Vətən Fədailərinin Hüquqlarının Müdafiəsi ictimai birliyi
415. Səməd Vəkilov - "Müvəkkil Hüquq Mərkəzi" İctimi Birliyi
416. Xanoğlan Əhmədov - Media və Mülki Cəmiyyət İctimai Birliyi
417. Hafiz Həsənov - "Hüquq və İnkişaf" İctimai Birliyi
418. Mübariz Laçınov - «Sivilizasiya» Monitorinq və Araşdırmalar İctimaı Birliyi
419. Nigar Axundova - "Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası-Bakı" İctimaiBirliyi
420. Ramil İskəndərli - "Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar" İctimai Birliyi
421. Mirəli Hüseynov – Demokratiyanı Öyrənmə İctimai Birliyi
422. Xanım Əhmədzadə - "Hüquqşünas Qadınlar Assosiasiyası" İctimai Birliyi
423. Fərhad Vəliyev - Gənc Hüquqşünaslar İctimai Birliyi
424. Göyüşlü Mübariz - "Müasir İnkişaf" İctimai Birliyi
425. Elşən Nağıyev - "Vətəndaş Təşəbbüsləri və İctimai Maarifləndirmə" ictimai birliyi
426. Səməd Hətəmov – Doğma Yurda Qayıdış İctimai Birliyi
427. Naibə Behbudova - "Qürur" Şəhid Ailələri Xeyriyyə İctimai Birliyi
428. Şəbnəm Dadaşova – Qadın və Cəmiyyət Vətəndaş Maarifçiliyi İctimai Birliyi
429. Ramin Mahmudov - “Yurd” Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İB
430. Əşrəf Əhmədov - "İnnovativ Təşəbbüslər" sosial və iqtisad iinişafa yardım ictimai birliyi
431. Ceyhun Musayev - Jurnalist Ekspert Mərkəzi
432. Vəfa Xəlilli - “Gəncliyə Dəstək” İctimai Birlik
433. Elçin Hüseynov - "Azərbaycan Yazarlar Klubu" İctimai Birliyi
434. Seymur Əzəmmədov - "Sosial İnkişafda Yeni Mərhələ" ictimai birliyi
435. Zülfüqar Ələsgərov -Beynəlxalq Liberal Maarifçilik Mərkəzi İctimai Birliyi
436. Tural Kərimov - “İşıqlı Gələcək” Gənclər İctimai Birliyi
437. Səbinə Cabarova - "ASAN Könüllüləri" Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyi
438. Mikayıl Hesenli -Gənc Nəslin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
439. Qalibə Budaqova - Azərbaycan Milli Qəhrəman Ailələrinin Sosial Müdafiəsi
440. Nəsimi Həsənov - "Dünya Azərbaycanlılarının Vətənpərvərlər" ictimai birliyi
441. Tofiq Ağahüseynov - Azərbaycan Respublikası Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatı
442. Əzizağa Qənizadə - Müharibə Veteranları və Beynəlmiləlçi Hərbçilər İctimai Birliyi
443. Şamil Süleymanov - "Alyans" Azərbaycan Xüsusi Xidmət Orqanları Veteranlarının İctimai Birliyi
444. Tofiq Əlizadə - "Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyinə Dəstək" ictimai birliyi
445. Sultan Əzimzadə - "20 Yanvar" İctimai Birliyi
446. Əli Mirzəyev - "Sağlam mühit" gənclərin inkişafına kömək ictimai birliyi
447. Əlisafa Mehdiyev - "Dinc Dünya" Araşdırma Mərkəzi İctimai Birliyi
448. Leyli Quliyeva – Qloballaşan Azərbaycan Sivil İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi
449. Azər Əliyev - “Gəncliyin Təşəbbüsü” maarifləndirmə ictimai birliyi
450. Emil Gülmuradov - "Miqrasiya Könüllüsü" İctimai Birliyi
451. Vüqar Sultanov - "Lənkəran Peşəkar İdman Klubu" ictimai birliyi
452. Yavər Rufullayev - "Azərbaycan Təfəkkür Gənclər Assosiasiyası" ictimai birliyi
453. Emin Həsənli - Tərxis Olunmuş Hərbçilərin Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi
454. Əkrəm Bəydəmirli – Sosial Rifah və Tədqiqatlar İctimai Birliyi
455. İlahə İsrafilova - Mədəni Əlaqələrin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
456. Mariya Hüseynova - “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi
457. Ayaz Məmmədov - "Azərbaycan Yeni Nəsil Hüquqşünaslar Assosiasiyası" İctimai Birliyi
458. Akif Nağı – Qarabağ Azadlıq Təşkilatı İctimai Birliyi
459. Fəridə Vəliyeva – Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi ictimai birliyi
460. Yasin Kərimov - "İntellekt" elmi-texniki inkişafa dəstək İctimai Birliyi
461. Hatəm Cabbarlı –Avrasiya Təhlükəsizlik və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi İB
462. Heyran Məmmədova – İnsan Hüquqları üzrə Təlim və Tədqiqat İctimai Birliyi
463. Bəsti Nəsibova - "Gələcəyə Baxış" Avropaya İnteqrasiya İctimai Birliyi
464. Mehri Xanbabayeva - Azərbaycan Tarixçiləri İctimai Birliyi
465. Şəhla Yusifova - "Azərbaycan Aləmi" Mədəniyyət Mərkəzi İctimai Birliyi
466. Həsən Qarayev – Qloballaşma və Milli Həmrəylik İctimai Birliyi
467. Rufiz Qonaqov - Beynəlxalq Münasibətlərin Araşdırılması Mərkəzi
468. Vüqar Əhmədov - Azərbaycan-Amerika Gəncləri İctimai Birliyi
469. Tənzilə Rüstəmxanlı - Azəri Türk Qadınlar Birliyi
470. Elxan Süleymanov -"Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin İnkişafına Yardım Assosiasiyası" İctimai Birliyi
471. Emil Hüseynli - "Düşüncə" Gənclərin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
472. Aqil Fərəcov - "Qızılbaş" Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi
473. Tamaşa Quliyeva – Üçüncü Sektor ictimai birliyi
474. Tural Gəncəliyev - "Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması"
475. Elşad Eyvazov - Tərəfsiz Jurnalistlər İctimai Birliyi
476. Məqsəd Sarıyev - "YeniSi" ədəbiyyat və Mədəniyyət təzahürlər iMərkəzi ictimai Birliyi
477. Siyavuş Əmirov- "ULUS" Fəxri Ödüllər Fondu
478. Araz Aslanlı- Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi (QAFSAM)
479. Qafar Mehdiyev - Müstəqil Araşdırmaçı Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi
480. Kamran İsmayılov- "Savalan" Tarixi araşdırmalar ictimai birliyi
481. Əsmayə Cavadova - "Vəfa" Ziyalı Qadınlar İctimai Birliyi
482. İlahə Əliyeva - "Ziyalı Ocağı" İctimai Birliyi
483. Bəyimxanım Verdiyeva - “Xan Şuşinski” Fondu
484. İlqar Orucov - "Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti" İctimai Birliyi
485. Eldəniz Salmanov –Türkdilli Dövlətlərlə Dostluq və Mədəni Əlaqələr Cəmiyyəti
486. Fazil Abbasov - “İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzv Dövlətləri Jurnalistləri Assosiasiyası” İctimai Birliyi
487. Vahid Abbasov - Aztəminatlı əlil, şəhid və müharibə veteranları ailələrinə kömək
488. Elman Aslanov - Qüdrətli Azərbaycan Naminə İctimai Birliyi
489. Səbuhi Abbasov - Azərbaycan-Slavyan Gəncləri Assosiasiyası İctimai Birliyi
490. İlham İsmayılov -Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi İctimai Birliyi
491. Roza Ay - “Əsgər Ailəsi Cəmiyyəti" Vətənpərvərliyin Təbliği İctimai Birliyi
492. Arzu Hüseyn - Təkamül və İnteqrasiya beynəlxalq ictimai birliyi
493. Ramil Abbasov – Spektr Sosial-İqtisadi Araşdırmalar və İnkişaf İctimai Birliyi
494. Akif Kərimov - “Kür-Xəzər” Xeyriyyə İctimai Birliyi
495. Asif Əsgərli - Azərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı
496. Cəsarət Hüseyznadə - "İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək" İctimai Birliyi
497. Çingiz Dadaşov –Demokratik İnkişafın Təşviqi İctimai Birliyi 
498. Vüsalə Hüseynli –Demokratik İslahatçı Gənclər İctimai Birliyi
499. Zaur İbrahimov - "Prioritet" Sosial İqtiasdi Araşdırmalar Mərkəzi
500. Vugar Hüseynov –İctimai Maraqlar Naminə Vətəndaş Təşəbbüsü İctimai Birliyi
501. Lamiyə Kərimova –Psixososial Reabilitasiya və İnkişaf İctimai Birliyi
502. Habil Niftalı - "Optimist" Sosial Problemlərin Həllinə Yardım ictimai birliyi
503. Nazlı Zeynalova – Azyaşlıların hüquqi maariflənməsinə kömək ictimai birliyi
504. Fəxrəndə Həsənzadə - Turizm və Milli Mətbəxin İnkişafına Dəstək İcti ai Birliyi
505. Azər Əliyev - "Gələcəyə Qayğı" Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
506. Fuad Abbasov - "Misra" informasiya mübadiləsi və təşəbbüsləri ictimai birliyi
507. Rəfail Becanov – İnsan Hüquqları və Maarifçilik İctimai Birliyi
508. Niyaməddin Orduxanov - Bələdiyyələrin İnkişafına Yardım İctimai Birliyi
509. Sürəyya Məmmədova - "Aktor" İctimai və Sosial Tətqiqatlar İctimai Birliyi
510. Orxan Oruczadə - Gənc Psixoloqlar İctimai Birliyi
511. Asim Vəliyev - “Gənclərin Töhfəsi” İctimai Birliyi
512. Sevinc Kərimova - “Əks-səda” Beynəlxalq Jurnalist Tədqiqatları Mərkəzi İctimai Birliyi
513. Bəxtiyar Əliyev – Müasir Azərbaycan Psixoloqları İctimai Birliyi
514. Əhəd Kazımov – Sosial və Psixoloji Tədqiqatlar Mərkəzi
515. Esmira Fuad - Mirzə İbrahimov adına Kitab Fondu
516. Sevda Paşayeva - Gənclər şəbəkəsi təşəbbüsü
517. Təhmasib Novruzov - "Azadlıq Hərakatçıları" İctimai Birliyi
518. İntiqam Cavanşir – Dünya Gənc Türk Yazarlar İctimai Birliyi
519. Mürsəl Behbudlu- "Mil" social və iqtisadi sahələrdə maarifləndirmə ictimai birliyi
520. Gülayə Rzayeva - “Qayğı və Himayə” Xeyriyyə Fondu
521. Nübar Əliyeva - "Gənc Musiqiçilərə Dəstək" ictimai birliyi
522. Fuad Hüseynzadə - Diaspor Fəaliyyətinə Jurnalistlərin Dəstəyi İctimai Birliyi
523. Dəyanət Bayramov - "Türk Dünyası İnfo" ictimai birliyi
524. Bahar Məmmədova - "Türk Dünyası İnfo" ictimai birliyi
525. Adil Nəsibov - "Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği" İctimai Birliyi
526. Rauf Zeyni - Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumu
527. Oqtay İsayev - "Şirvan Regional Qeyri Hökümət Təşkilatlarının Resurs və Təlim" ictimai birliyi
528. Fuad Bədəlov - Şəmkir Regional Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının Resurs və Təlim İctimai Birliyi
529. Eynulla Xeyrullayev - Quba Regional QHT-lərin Resurs və Təlim Mərkəzi İctimai Birliyi
530. Qalib Nəbiyev -“Qəbələ Regional GənclərinResurs Mərkəzi” ictimai birliyi
531. Aytən Hüseynova- Mingəçevir Regional Qeyri-hökumət Təşkilatlarının Resurs və Təlimi ictimai birliyi